VHF 2010

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Přejít na: navigace, hledání
Západ slunce umí kouzla

Letošní VHF contest byl pro OK2M v podstatě přelomový (vznešeně řečeno). Kdysi jsme si dali cíl, že chceme vyhrát 2m ve velkém závodě. To už se sice letos podařilo v 1. a 2. subregionálu, ale bylo to do značné míry dáno tím, že OL4A se nezúčastnili. Tentokrát OL4A na pásmu byli a souboj s nimi byl pro nás adrenalinový zážitek (na stole vedle 2m pracoviště ležela FT-857 s čtvrtvlným proutkem a naladěnou frekvencí OL4A - takže souboj probíhal opravdu online). Nakonec jsme na počet spojení s nimi těsně prohráli, ale dokázali jsme nasbírat více bodů. Jednou někdo při nějaké taktické debatě o 2m pro odlehčení prohlásil, že "taktika je jasná: udělat o bod víc než OL4A". Tentokrát se to prostě povedlo... To celé ovšem zdaleka neznamená, že by OL4A mizeli někde v propadlišti dějin. Vím, že v současné době mají ve svém QTH obrovské problémy s rušením od jiných stanic (především SN7L) a jejich výsledek to značně degraduje. Znamená to, že jediná stanice z OK, která je v současné době schopna reálně pravidelně konkurovat nejvyšší evropské špičce na 2m, nemá prostě kvůli aktuální situaci šanci. Tato skutečnost mojí radost z vítězství OK2M poněkud kalí. Doufám, že reakce Jirky OK1RI na serveru vkvzavody.moravany.cz po závodě plynula z momentálního rozpoložení po nepovedeném závodě a že kluci z OL4A se budou i dále snažit být nejlepší na evropské úrovni.

V OK2M byly dva měsíce od Polního dne obdobím prázdnin a dovolené i pokud jde o contesting. Nic nového do výbavy nepřibylo a příprava na samotný VHF contest začala až těsně před jeho konáním. Já a Pepa TKP jsme v PA s GS35 dali do definitivní podoby zdroj předpětí, který nás "vypekl" v minulém roce a od té doby jsme trochu experimentovali s jeho provedením, aby se nic takového už nemohlo opakovat (doufáme, že už se nám to povedlo :-) ). Také jsme vyměnili GI7b v dalším PA, kterou se nám podařilo vlastní hloupostí odeslat do elektronkového nebe. Nakonec jsem se ještě těsně před závodem (některé konektory jsem dodělával v klubu těsně před odjezdem na kopec a ten úplně poslední až přímo při montáži 4x9 el.) rozhodl konečně dotáhnout renovaci kabeláže pro 4x9 el. DK7ZB. Historický kabelový match byl tak nahrazen děličem z hliníkového profilu a ukázalo se, že na anténě je to sakra poznat. Ještě jedna velmi užitečná věc se od PD stala. Libor DOL se posadil nad logy OK2M a OL4A z PD a udělal srovnání. Musela to být hrozná práce, ale ujasnilo a nebo potvrdilo nám to mnoho věcí, které jsme tušli a nebo měli vypozorované. Myslím, že jsme získali zase další užitečné informace na co se při contestu zaměřit.

Nálada byla výborná

Naprosto úžasným způsobem se nám tentokrát podařil odjezd a příprava na kopci. V pátek jsme já (za pomoci Honzíka NP) a Pepa TKP dokázali naložit všechen materiál, který je uložen v našich domácích QTH tak brzo až jsme tím zaskočili Martina MAD, který se k nám připojuje vždy až v klubu (většina tamního materiálu se pro změnu dopravuje jeho autem). Počítal, že bude stačit být v klubu jako obvykle kolem 13:00 a moje zavolání před 11:00 byl asi trochu šok. Nakonec kompletní výprava vyrazila z klubu ve 12:00 a tak jsme získali slušnou časovou rezervu. Na kopci jsme se sešli v pátek v celkem hojném počtu (XDF, TKP, NP, MZM, DOL, ZIA, USW a na chvilku i GTH po cestě z chaty) a tak šlo také vše jako po másle. Do večera stálo 3x14 a 4x9 a 4x5 bylo ve stavu těsně před definitivním vztyčením stožárů. Stejně hladce šla Martinovi MAD i příprava uvnitř našeho "cirkusového" stanu. Vše bylo funkční a čekalo se jen na sobotní příjezd Tomáše GTH s jeho PA GS35. V poklidu zbyl večer čas na ugrilování nějakých dobrot a relativně brzký odchod na kutě.

Sobota začala také bez stresu. Klidným tempem jsme dostavěli zbytek antén, propojili zbytek kabeláže venku a uvnitř a cca 4 hodiny před začátkem závodu už nebylo co dělat. Samozřejmě jsme začali testovat celou sestavu a (vystřídali jsme se myslím já, MZM a NP) a ostatní v poklidu jedli a nebo odpočívali. Podle mého se v tomto klidu před startem závodu určitě skrývá i část našeho dobrého výsledku. OK1CGN a OK1NWD si stěžovali na rušení. Na upozornění CGN jsem mírně stáhnul MIC gain a otestoval zapnutí úzkého filtru mezi FT1000 a transvertorem. Změnu poznal a v závodě pak asi s naším signálem extrémní problém neměl. S NWD je to těžší, protože naše vzdálenost je cca 11km. Ve chvíli kdy otočíme antény na sebe, tak stačí chvilka počítaní na to, aby bylo jasné, že takový RX, který by se u něj "nezahltil" kvůli šumu vlastního oscilátoru se prostě nevyrábí. Naštěstí jeho směrem prakticky vůbec antény neotáčíme a tak v contestu to bylo pokud vím také únosné.

...že by doping OK1NP?
Tentokrát jsme dopředu přesně rozdělili dvojice operátorů a časy jejich nástupu k rádiu. Kromě jiného je to trénink na vícepásmové závody, kde musíme kombinovat operátory mezi pásmy, protože je nás tak akorát (no spíš mnohokrát i málo). První hodinu rozjela dvojice NP a DOL (NP run, DOL podpora ze searche). Honza předvedl na naše poměry nevídaný a rekordní vstup do závodu. V první hodině jsme zalogovali 92 QSO a 32k bodů. Další hodinu jsem zařídil já a MAD (já run). Výsledek už zdaleka nebyl takový jako první hodinu, ale i tak jsem zalogoval 65 QSO a skoro 21k bodů. Třetí hodinu závodu se k rádiu posadil GTH podporovaný MZM a tempo udrželi (62 QSO a 19k bodů). V tomto pořadí se dvojice střídaly dále po dvou a přes noc po čtyřech hodinách až do nedělního rána. Celou dobu jsme kontrolovali konkurenci a všichni postupně "odpadávali" až na OL4A. Rozdíl v počtu QSO mezi námi a OL4A se průběžně pohyboval od 1 do cca 25 (samozřejmě ve prospěch OL4A). To bylo ovšem velmi dobré, protože OL4A nám obvykle utečou v pohodě i o 100 kousků. O půlnoci UTC jsme měli skóre 527 QSO a cca 196k bodů. Od té chvíle začalo tempo upadat (ostatně jako vždy). Nejhorší hodinu závodu jsme si "vychutnali" já a MAD v rámci naší noční směny. Mezi 03 a 04 UTC jsme udělali celých 7 QSO a 2500 bodů. Prostě krize... Pásmo nás zkoušelo a napínalo až do pozdního rána, ale rozdíl oproti OL4A se dramaticky nezvětšoval. Až od 07 UTC, kdy bylo v logu 663 QSO a cca 247k bodů, se začala situace vylepšovat a hodinové skóre se začalo konečně trvale pohybovat nad 10k bodů. Pohled do statistiky v té chvíli říkal, že nám chybí v logu stanice z DL, I a PA. Aktivita z DL byla opět horší než jindy, takže se nám nepodařilo udělat odtud tolik stanic kolik bychom si přáli, ale hodně nám to nahradily tentokrát stanice z I. Počet PA stanic však nakonec zůstal kolem obvyklého průměru. Úspěšný finiš závodu obstaral Libor DOL a skóre se zastavilo na 880 QSO a 333k bodech.
To tričko mluví samo za sebe

Jako poslední v závodě jsme si schovávali QSO s OL4A, ale nakonec jsme to už do 14:00 nestihli. Takže jsme si jen vzájemně sdělili konečný výsledek a na naší straně mohla vypuknout první "oslava". Byla ovšem jen velmi krátká. Čekalo nás totiž zabalení celého vybavení a odjezd domů. Opět vše proběhlo hladce, takže teplou večeři jsem doma začal konzumovat ve 21:30, což je oproti jindy čas přímo nevídaný.

Trocha statistiky... Pracovali jsme se stanicemi ze 107 WWL a 22 zemí DXCC. Nejvíce bodů nám přinesly WWL JO31, JN49, JN75 a KN04. JO31 ční jako obvykle nad všechny ostatní s cca 16k body. Pokud jde o DXCC země, tak je pořadí DL, I, OK, 9A, YU, atd. Pokud jde o DL, 9A a YU tak to celkem odpovídá i pořadí WWL. I a OK se do pořadí "vetřely" díky počtu QSO. 148x OK není pro většinu ostatních určitě nic zvláštního, ale z našeho QTH se jedná o velmi solidní výsledek a v součtu to přineslo 19k bodů. Stanice z I byly příjemným překvapením tohoto závodu. Podařilo se nám jich udělat 58 a přinesly přes 32k bodů a to je jedna ze zásadních věcí, které zapříčinily vynikající výsledek závodu. V TOP10 je nejkratší spojení dlouhé 789km (IK0VWO/0 v JN62) a nejdelší je 1026km (G5B z IO92). Celkově je složení první desítky: 3xG, 2xF, 1xTK, 2xYU, 1xOZ a 1x I.

Málá rekapitulace použitého "železa". Jako TRX jsme použili obvyklou sestavu: FT1000 MP + mf filtr + TR144H + 2x PA s GS35b (1500W + 1000W) 1x PA s GI7b (tentokrát vybuzený pouze na cca 250W). Antény používáme v současnosti všechny designu DK7ZB a to 4x 9el., 3x 14el. a 4x 5el.

"Vítězná" :-) sestava. Zleva: OK1GTH, OK1MZM, OK1NP, OK1TKP, OK1DOL, OK3MAD, OK1USW. Za foťákem OK1XDF

Zásadním tématem tohoto závodu bylo rušení. Jirka OK1RI na moravanech popsal "likvidační" vliv QRM na výsledek OL4A a naznačil, že my jsme v otázce rušení měli více méně štestí. Nevím jak to vypadalo u OL4A, ale v našem případě to bylo kromě noci peklo. Nemám odhad kolik spojení jsme díky tomu neudělali a tak Jirkovu odhadu 250 nedodělaných QSO u OL4A nemohu nijak "konkurovat", ale i u nás se asi jednalo o desítky spojení. Před závodem jsme se rozhodli, že nepoužijeme náš oblíbený kmitočet 144,317MHz, protože LX/PA1TK avizovali, že budou na 144,315. S tím máme velmi špatné zkušenosti. Ne že by nás snad tato stanice z LX přímo rušila, ale máme vyzkoušeno, že nás "vymaže" v oblastech kolem sebe a ty jsou pro nás z hlediska výsledku zásadní. Zvolili jsme tedy další kmitočet pro který máme mf filtr a to 144,248. Na tomto kmitočtu jsme pracovali už 3 až 4 hodiny před závodem, takže jsme o sobě myslím dostatečně dopředu dali vědět. Ovšem se začátkem závodu nastal "očistec". Náš TX signál evidentně nemůže být nijak strašný, protože do rozsahu +/- 10 kHz kolem našeho kmitočtu se neustále ladily jiné stanice (a rozhodně ne jen ty daleko od nás) a většinou nepomáhalo ani nasměrování některého z našich systémů přímo na dotyčnou stanici. Dokonce jsme chvilku měli problém i s OL4A. Kluci se na svém "útěku před QRM" objevili velmi blízko našeho kmitočtu. Kupodivu to nezpůsobilo nějaké extrémní zvýšení QRM přímo na našem kmitočtu (otázka je jestli něco takového ještě vůbec v tu chvíli bylo možné), ale projevil se opět efekt "výmazu" našeho signálu z území DL a i tak malý přísun stanic klesl na nulu. Naštěstí byli kluci na ON4KST chatu a po upozornění se odladili. OL3Y vydrželi blízko našeho kmitočtu téměř celý závod. Jejich signál nebyl žádný med a není to poprvé. Mám podezření, že mají asi nějaký problém. Většinou to nějak přežijeme, ale vzhledem k tomu co tentokrát produkovaly další stanice, nebylo tak nějak kam uhnout. Celkově samozřejmě nebyl čas zabývat se hledáním kdo všechno přesně v dané chvíli ruší, ale rozhodně se nejednalo jen o tzv. "velké pušky". Ono je vůbec zvláštní, že pásmo se pravidelně v noci poměrně slušně "vyčistí" a přitom ony "velké pušky" jedou vesele dál. Jestli ono to všechno s tím rušením nebude trochu jinak...

Po trochu "nakyslém" odstavci o QRM už toho nezbývá moc dodat. V OK2M máme obrovskou radost, že se nám podařilo s největší pravděpodobností vyhrát a všichni máme chuť to určitě někdy v budoucnu zopakovat. Tentokrát je na nás i vyhodnocení závodu v OK. Především to bude záležitost Honzy OK1NP, který se při tom minulý rok osvědčil. Na nás ostatních je příprava na UHF contest a pak na závěr sezóny na 2m při A1 contestu.

za OK2M

Dan OK1XDF