VKV den rekordů 2007 aneb příjemná záležitost

Z OK1KRQ / OK2M homepage
Přejít na: navigace, hledání

Letošní VHF contest byl u OK2M opravdu příjemnou záležitostí. Nic zásadního se nepokazilo a výsledek byl velice slušný (i když absolutní rekord jsme nepokořili).

Připrava a novinky

Příprava proběhla velice klidně (na naše poměry), což bylo dané mimo jiné tím, že novinek bylo minimum. Vlastně jen dvě. Tou méně zásadní byl nový kabel na tzv. "berlínský" stožár (obcházíme jím místní přírodní překážku tak, abychom "viděli" i na sever DL). Velkou vzdálenost od plátěného nebo plechového shacku překonáváme kombinací kabelů 7/8" a 1/2" tak, že 1/2" končí na dipólu M2. Celkový útlum je na 144 MHz celkem zanedbatelný takže se nijak výrazně neokrádáme TX výkon a i u tohoto systému můžeme mít LNA dole v shacku. Druhou poněkud zásadnější novinkou byl návrat k myšlence úzkého filtru mezi TRX a transvertorem. Jako všechno tak i tohle už tu jednou bylo ;-). Nicméně původně to pro nás v kombinaci s transvertorem Sitno byl hlavně prostředek k vyčištění signálu TX a teď, kdy jako TX používáme R2CW, je to hlavně prostředek na odlehčení RX od silných signálů z pásma. Pravda do budoucna dojde i na zařazení do TX cesty, ale to chce ještě trochu práce na filtru. Filtr je řekněme trochu "šílenou" modifikací krystalového příčkového filtru z dílny OK1TKP, jejímž mottem bylo "ono by to snad i takhle mohlo fungovat" :-). Ještě tu vlastně byla jedna netechnická novinka. Tou byla významná posila operátorského teamu v podobě Honzy OK1NF (VHF contest jeho očima na http://ok1nf.blogspot.com/2007/09/prvn-liga-aneb-den-rekord-s-ok2m.html) a Vaška OK1WMV.

Team

Před contestem

Na kopec se tentokrát většina z nás dostala neobvykle brzo v pátek (jeden z důsledků klidné přípravy). Výsledkem bylo, že v pátek do večera se podařilo postavit komplet obě single antény M2 a připravit stožár pro 4xDK7ZB a také to, že jsme mohli roztopit gril a připravit nějakou tu dobrotu (to se obvykle nestává ;-) ). V sobotu jsme dokončili stavbu 4xDK7ZB a vnitřku. Do naprosté idylky, ale i tentokrát trochu scházelo. První problémy nastaly při zkoušení PTT celého máslostroje na 144MHz . Za prvé deník v jednom z notebooků při testování PTT pokyny k přepnutí RX/TX chvíli "bafroval" a pak je do máslostroje vypálil "dávkou". Výsledkem bylo, že to nevydrželo jedno z malých relátek v přepínacím boxu. Času byl dostatek a tyhle drobné náhradní díly sebou vozíme, takže bylo otázkou chvíle to opravit. Za druhé neklíčoval budící PA s GI7B. To zprvu vypadalo hůře, protože tento PA není konstrukcí nikoho z nás a tak se v něm závady hůře hledají. Nakonec to nebylo tak hrozné, protože závada byla v jednom z přepínačů izostat, přes který PTT signál prochází, což se podařilo relativně rychle odstranit. Poslední (uf!) potíž nastala už při testování celého máslostroje provozem na pásmu. Vrátila se nám závada PA GS35B z I. Subregionálu. Opět proražený kondenzátor v katodě. Ani slídový stiskávací kondenzátor tedy nevydržel. Stejně jako minule v případě spadlého čtyřčete se to vyřešilo výletem USW a TKP do Blovic do USW dílny :-). Malá vzdálenost od slušně vybaveného "zázemí" je prostě požehnání. "Prostřelená" slída v kondenzátoru byla zakryta slabounkou teflonovou folií a kondenzátor fungoval až do konce závodu.

4xDK7ZB

Contest

Tentokrát byl k dispozici zcela neobvykle dostatečný počet operátorů. Posila v podobě NF a WMV byla velmi velmi užitečná a navíc si myslím, že do naší skupiny "pacientů" oba velmi dobře zapadli. Mým zbožným přáním je, aby s námi na contesty jezdili pravidelně. Pro tentokrát jsme tedy vytvorili operátorské dvojice XDF-NF, MZM-NP a MAD-WMV a v tomto pořadí jsme se po dvou hodinách střídali. Velice příjemná kombinace dvou hodin provozu a čtyř odpočinku se projevila na celkové pohodě a myslím i na výsledku.

Spojení přibývala celkem rozumným tempem. Až do 20:00 UTC se rate pohyboval kolem 50 QSO/hod. Bodově byl začátek contestu také dobrý, protože až do 00:00 UTC přibývalo do logu vždy přes 10k bodů za hodinu (většinu doby dokonce mezi 15 a 17k). Celkem to do 00:00 UTC dalo 147k bodů, což dávalo naším obvyklým způsobem odhadu skoro 300k bodů na konci. Nu stejně jako minule to nakonec nevyšlo. Prostě se nám prověřený systém odhadu nějak hroutí :-). Pak totiž přišel zlom a bodový rate poklesl někam mezi 5 a 10k bodů za hodinu, aby se zase mezi 07-11 UTC vrátil na hodnoty mezi 10-15k za hodinu. Po 11:00 UTC pak následoval tradičně "klidnější" závěr. Celkový výsledek 727 QSO a 265k bodů rozhodně nebyl zklamáním, protože za standardní výkon se dá za našich podmínek pokládat cca 240k bodů a hranice rekordu leží někde nad 270k. Když pominu OL4A, jejichž množství barevných kovů na kopci nejsme schopni konkurovat ;-), tak jsme obvyklou konkurenci porazili, nebo jí celkem úspěšně šlapali na paty (OL8R).

Prosím, prosím QSO

Na počtu QSO do jednotlivých zemí se velmi příznivě projevil filtr mezi transvertorem a TRX. Zlepšení naší schopnosti přijímat slabé signály se projevilo typicky např. na počtu PA stanic. 31 je v našich podmínkách opravdu dost (i s ohledem na ostatní) :-). 30x I je také celkem slušné množství i když např. na OL8R máme velkou “rezervu”. Naopak se nám pořád v posledních závodech “scházejí” YU stanice. Bez nějaké zjevné příčiny jich děláme v poslední době tak o 10 (a víc) méně, než bylo zvykem. Pravda 73 stanic z bývalé “velké Jugoslávie” (S5,9A,YU,T9) není z našeho QTH úplně špatný výsledek. Pokud jde o čtverce je to stále jednotvárné :-). JO31 - opět největší bodový příspěvek 15k bodů za 31 QSO. Následuje JO50 s 9k/42 QSO a JN48 s 8k/23 QSO. Celkově jsme pracovali s 90 WWL. Budu se opakovat i pokud jde o první místo v TOP 10 QSO. Hádáte správně? Ano je to kupodivu G0KPW. Tentokrát tam nebyl Jirka, který jel z domova, ale QSO se podařilo. Stejně jako s G8P, kteří jsou v TOP 10 na druhém místě. Zbytek TOP 10 je “vyplněný” 1x F, 3x YO a 4x YU.

Celkově pohodový contest a super zábava. Už se všichni těšíme na UHF den rekordů!

73! Dan OK1XDF